RSSF ANIMATION 2012

Each programme will screen once during the festival.

ANIMATION PROGRAMME ONE Tuesday 17 July, 18:30
ANIMATION PROGRAMME TWO Tuesday 17 July, 20:30

Tickets can be booked online HERE or by calling 020 7930 3647

ANIMATION PROGRAMME ONE Tues 17 July, 18:30

CADAVER directed by Jonah D. Ansell

LA DETENTE directed by Pierre Ducos, Bertrand Bey (Not To Scale) 08:30 FRANCE
THIS IS NOT REAL directed by Gergely Wootsch (Royal College Of Art) 06:40 UK
WHISTLER directed by Tokyoplastic (Picasso Pictures) 01:30 UK
ROBOTS OF BRIXTON directed by Kibwe Tavares (Factory Fifteen) 05:36 UK
PYTHAGASAURUS directed by Peter Peake (Aardman Animations) 03:52 UK
BAO directed by Sandra Desmazières (Les Films De l’Arlequin) 11:21 FRANCE
THIS IS COLIN directed by Perrie Murphy 04:35 UK
CADAVER directed by Jonah D. Ansell (Jams) 07:26 USA
BRADLEY MANNING HAD SECRETS directed by Adam Butcher 05:30 UK
THE PUB directed by Joseph Pierce (59 Productions) 07:45 UK
AN ORGASM directed by Fred Joyeux (Krazy Bird) 01:20 FRANCE
MY BLOODY LAD directed by Deadwalter (Quad Productions) 02:34 FRANCE
CHERRYWOOD CANNON directed by Charlie Paul (Itch Film Ltd) 06.40 UK
MEGALOMANIA directed by Jonathan Gales (Factory Fifteen) 04:35 UK
CALVAIRE FRUITÉ directed by Eddy Loukil, Ghayth Chegaar, Victor Jardel 06:15 FRANCE

ANIMATION PROGRAMME TWO Tues 17 July, 20:30

FRIENDSHEEP directed by Jaime Maestro

KAHANIKAR – THE STORYTELLER directed by Nandita Jain (NFTS) 10:02 UK
RONI directed by Andrea Schneider (Hslu Art&Design) 07:00 SWITZERLAND
CBEEBIES: SPRING OLLIE directed by Matthias Hoegg (Beakus) 01:16 UK
PHONE HOME directed by The Brothers McLeod 02:23 UK
THE HOLY CHICKEN OF LIFE AND MUSIC directed by (Nomint) 02:37 GREECE
FRIENDSHEEP directed by Jaime Maestro (Primerframe) 07:00 SPAIN
FLORÊTTE directed by Gus Filgate & Paul Miller (Little Fish Films) 03:58 UK
A LONG DESCENT directed by Alex Dunford 05.32 UK
THE GOLDEN BIRD directed by Cat Bruce (Edinburgh College Of Art) 11:37 UK
NIGHT ISLAND directed by Salvador Maldonado (Breakthru Films) 06.15 UK
BOTANICAL NIGHTMARE directed by Tom Lucas (University Of Glamorgan) 03:59 UK
SLOW DEREK directed by Dan Ojari (Royal College Of Art) 08:12 UK
BERTIE CRISP directed by Francesca Adams (NFTS) 08:05 UK
PSYCHIC LAND directed by Pablo Gostanian (2veinte) 02:00 ARGENTINA
ADDRESS IS APPROXIMATE directed by Tom Jenkins (The Theory) 02:40 UK

RUSHES SOHO SHORTS

LONDON'S INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL We celebrate the wealth of talent working across all genres of short film including drama, documentary, animation, music video, and broadcast design including online or mobile content, title sequences, and idents. The work of newcomers and more established filmmakers is promoted by screening work at cinemas, screening rooms and cafes throughout Soho and London's West End. The competitive categories are: The International Award The Long Form Award The Documentary Award The Short Film Award The Animation Award The Music Video Award The Pushing BoundariesAward The Newcomers Award With additional International Programmes and guest curators creating a total of 75 plus events and screenings over 10 days. Year round Rushes Soho Shorts also curates guest programmes across the UK and internationally - promoting the short film work that has previously been selected for competition.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *